11.5 C
София
петък, май 3, 2024

Шолц не успя да събере в Аржентина и Чили подкрепа за Украйна

- Реклама -spot_imgspot_img
- Рекласма -spot_imgspot_img

Лидерите на Аржентина и Чили не отговориха на надеждата, че могат да окажат по-голяма подкрепа за Украйна при първото южноамериканско посещение на германския канцлер Олаф Шолц, предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че това подчертава продължаващите различия между Запада и неговите съюзници в по-бедните страни.

По време на първите две спирки от пътуването си Шолц се опита да наблегне на единството, като отбеляза, че и трите посещавани от него държави – Аржентина, Чили и Бразилия – са осъдили инвазията на Русия пред Общото събрание на ООН миналата година.

Последиците от войната и западните санкции срещу Русия, обаче, като рязкото покачване на цените на храните и енергията, засегнаха региона особено тежко, което поставя под въпрос подхода на Запада. Голям е и скептицизмът към политиката на намеса.

При първите два етапа от обиколката на Шолц този уикенд Аржентина и Чили подчертаха, че искат да се стигне до мирно разрешаване на конфликта, но не отговориха на очакванията за по-нататъшна подкрепа за Украйна.

„Аржентина и Латинска Америка не планират да изпращат оръжия в Украйна или в която и да е друга зона на конфликт“, заяви аржентинският президент Алберто Фернандес на съвместна пресконференция с Шолц в Буенос Айрес.

Чилийският президент Габриел Борич защити своето осъждане на инвазията въпреки факта, че „някои медии или хора с влияние върху обществено мнение могат да повярват, че решението да се месим в политиката на други страни е бил лош избор“.

Избягвайки въпрос дали е съгласен с Фернандес за оръжията, той заяви, че Чили е обещала да помогне на Украйна да се възстанови след войната, например при разчистването на мините.

В последния етап от обиколката си Шолц кацна днес в Бразилия, където ще стане първият западен лидер, който ще се срещне с президента Луиз Инасио Лула да Силва, откакто той встъпи в длъжност по-рано този месец. Той иска да възстанови отношенията си с най-голямата южноамериканска държава след напускането на причиняващия разкол крайнодесен бивш президент Жаир Болсонаро.

Устойчивостта на демокрацията вероятно ще бъде сред основните теми на разговорите след щурма на правителствени сгради по-рано този месец от поддръжници на Болсонаро.

Въпреки това отново могат да се очакват различия. Миналата година, Лула заяви, че Русия не е трябвало никога да нахлува в Украйна, но добави че украинският президент Володимир Зеленски е също толкова виновен за войната, колкото и руският лидер Владимир Путин, припомня Ройтерс.

Източник: Светослав Танчев, БТА

- Реклама -spot_imgspot_img
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Реклама -spot_img
Related news
- Реклама -spot_img