18.8 C
София
сряда, септември 18, 2024

Зам.-министър Ренета Колева участва във форум за бъдещето на водородната икономика

- Реклама -spot_imgspot_img
- Рекласма -spot_imgspot_img

България има ясно изразена дългосрочна амбиция за увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс, в това число на водород и биогаз. Това каза зам.-министърът на околната среда и водите Ренета Колева днес при откриването на форума „Ден на мениджъра по устойчиво развитие и околна среда за Югоизточна Европа“, организиран от Сдружението за устойчиво развитие и опазване на околната среда в София. Дискусията на тема „Водородът – нисковъглеродната индустрия на бъдещето“ откри координаторът на сдружението инж. Хайко Шмидт, който е и почетен консул на България в Саксония, Германия.

Зам.-министър Колева припомни, че от април България вече има Водородна пътна карта. Целта на документа е да се създаде база за ефективно, плавно и последователно въвеждане на технологии за производство, транспортиране и използване на водород в индустрията, енергетиката, транспорта и бита, както и за създаване на благоприятни условия за иновации и инвестиции.

„Успешната адаптация и намаляването на емисиите от парникови газове изискват тясно сътрудничество и съвместни действия между органите на държавно и местно управление, бизнеса, неправителствените организации и научните среди. Ето защо е необходимо предприемане на действия, насочени към изграждане на устойчивост на обществото. Трябва да се вземат адекватни, своевременни и добре информирани решения, за да се справим с предизвикателствата от промените на климата, но същевременно и да можем да се възползваме от възможностите, които предоставят те. Постигането на неутралитет по отношение на климата върви ръка за ръка с усилията ни за гарантиране на сигурността и достъпността на доставките на енергия за гражданите и бизнеса“, категорична беше Ренета Колева. Със Стратегията за адаптация на Република България до 2030 г. се дава рамката, по която да се ръководят институциите на местно и национално ниво, за предприемане на действия за адаптация към изменението на климата на съответните нива и сектори.

Само в 20 страни в света съществуват т.нар. Водородни долини, като България е една от първите, които подкрепят реализирането на такъв проект за подпомагане на индустрията. Проектът за водородна долина ще се реализира в Маришкия басейн. Той е един от едва 37 такива в тези 20 държави и един от 9-те проекта по Програма „Хоризонт Европа“, за които Европейската комисия осигурява съфинансиране.

- Реклама -spot_imgspot_img
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Реклама -spot_img
Related news
- Реклама -spot_img