13.8 C
София
събота, април 27, 2024

Турция отхвърля предложение на НАТО за тристранни разговори с Финалндия и Швеция

- Реклама -spot_imgspot_img
- Рекласма -spot_imgspot_img

Турция е отхвърлила покани на НАТО да участва в тристранни разговори с Финландия и Швеция, насочени да намерят решение на възраженията на Анкара срещу присъединяването на двете страни към Алианса, съобщава в. „Файненшъл таймс“.

Анкара е поискала конкретни предложения от двете скандинавски държави за това как ще подходят към безпокойствата й заради тероризма, преди да се съгласи на преговори с посредничество, са казали трима източници, запознати с въпроса. Това е накарало представители на НАТО да се опитат да постигнат споразумение в двустранни преговори с всяка от страните.

Един от източниците посочва, че среща, предварително насрочена за сряда, която трябвало да бъде ръководена от високопоставен представител на НАТО, не се е състояла.

Пред „Файненшъл таймс“ представител на Алианса е казал, че такава тристранна среща под председателството на НАТО е „крайната цел… но още не се намираме там“. Като причина за това той посочил нежеланието на Турция да участва и липса на яснота на двете кандидатки по отношение на исканията на Анкара.

Запитан за провала на усилията за провеждане на тристранни разговори, генералният секретар на ООН Йенс Столтенберг каза тази седмица, че е налице процес, „при който имаме срещи в различни формати“. Столтенберг добави, че той и хора от екипа му работят по разрешаването на „основателните безпокойства“ на Турция и призна, че вече не е толкова оптимистично настроен към процеса около кандидатурите на двете скандинавски държави, колкото преди месец.

Турските възражения, които възпират процеса, се отнасят до предполагаема подкрепа, оказвана според Анкара, от Хелзинки и Стокхолм на групировки, смятани за терористични от Турция, както и до спирането на износа на оръжия за Турция от двете страни през 2019 г.

В опит да преодолеят турската съпротива срещу присъединяването им, Финландия и Швеция заявиха, че затягат антитерористичното си законодателство и биха могли да улеснят условията за оръжейни продажби на Турция, след като станат членове на НАТО, напомня вестникът.

„Все още не сме паникьосани или отчаяно разтревожени“, коментира пред „Файненшъл таймс“ високопоставен представител, добавяйки, че евентуално споразумение, при което Турция да свали възраженията си, „все още е в сферата на дипломатическите варианти“. БТА

- Реклама -spot_imgspot_img
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Реклама -spot_img
Related news
- Реклама -spot_img