9.8 C
София
неделя, април 28, 2024

Блинкън е в Централна Азия на фона на растящото напрежение около войната в Украйна

- Реклама -spot_imgspot_img
- Рекласма -spot_imgspot_img

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън днес е на посещение в Казахстан за поредица срещи с първите дипломати на страните от Централна Азия в условията на нарастващото напрежение около войната в Украйна, предаде Асошиейтед прес.

Блинкън вече разговаря с казахстанския министър на външните работи Мухтар Тлеуберди, а след това – и с президента Касъм-Жомарт Токаев. Дипломат номер едно на САЩ се срещна поотделно и с външните министри на другите страни от региона.

Блинкън изтъкна ангажимента на Вашингтон „към независимостта, суверенитета и териториалната цялост“ на държавите от Централна Азия.

Токаев от своя страна „оцени високо постоянната и твърда подкрепа на САЩ за независимостта, териториалната цялост и суверенитета“ на Казахстан.

След това програмата предвижда среща във формàта на така наречената група С5+1, включваща САЩ и бившите съветски републики в Централна Азия – Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.

Посещението на Блинкън в Астана и предстоящата му визита по-късно тази седмица в Ташкент, столицата на съседен Узбекистан, са част от първата му обиколка в Централна Азия като държавен секретар. Той се отправи на нея броени дни след първата годишнина от руската инвазия в Украйна, която разтърси региона.

Нито една от петте централноазиатски бивши съветски републики, обикновено смятани за част от сферата на влияние на Кремъл, не подкрепи публично нападението, отбелязва АП.

Казахстан прие десетки хиляди руснаци, които избягаха от родината си заради обявената през есента мобилизация. Откакто руските войски влязоха в Украйна миналия февруари, казахстанският президент Токаев проведе три телефонни разговора с украинския си колега Володимир Зеленски, в които призова за дипломатическо уреждане на конфликта в съответствие с „Устава на ООН и общоприетите норми на международното право“.

Въпреки това миналата седмица, когато Общото събрание на ООН гласува резолюция за осъждане на инвазията по случай първата годишнина от нея, и петте бивши съветски републики от Централна Азия, както и Индия, която Блинкън ще посети след Узбекистан, се въздържаха.

Представители на американските власти изразиха надежда държавният секретар да успее да убеди централноазиатските страни, че руското нахлуване е заплаха за тях, отбелязва АП.

САЩ от години се опитват, без особен успех, да отклонят бившите съветски републики от региона от орбитата на Москва. Някои от тях, по-конкретно Узбекистан и Таджикистан, оказаха логистична помощ на Вашингтон по време на 20-годишния конфликт в Афганистан.

Източник: Владимир Сахатчиев, БТА

- Реклама -spot_imgspot_img
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Реклама -spot_img
Related news
- Реклама -spot_img