Европейската комисия отхвърли палестинските критики срещу Фон дер Лайен

Урсула фон дер Лайен: Гърция може да се възползва от над 2,2 млрд. евро европейско финансиране

Говорител на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отхвърли обвиненията в расистки изказвания от страна на палестинското външно министерство срещу висшия представител на ЕС, предаде ДПА.

Фон дер Лайен е била "неприятно изненадана от неуместното изявление", заяви говорителят и добави, че Комисията е поискала от Палестинската автономия да изясни "неприемливата реакция". 

Във видеопослание в сряда, с което Фон дер Лайен възхвали 75-ата годишнина от основаването на Израел, се казва, че Израел "буквално е накарал пустинята да разцъфне", което предизвика критики. 

В Туитър палестинското министерство на външните работи обвини Фон дер Лайен, че подрива репутацията на Европейския съюз и се ангажира с "антипалестинска реторика".

Изисквайки извинение, външното министерство обвини председателката на ЕК, че участва в "пропогандистки дискурс", който заличава палестинския народ и "фалшифицира неговата богата история и цивилизация".

В критиките се добавя, че посланието на Фон дер Лайен продължава "расисткото отричане" на бягството и прогонването на около 700 000 палестинци по време на създаването на Израел и Арабско-израелската война от 1948 г. 

Непосредствено след провъзгласяването на еврейската държава пет арабски държави нападат Израел.

Изразът "да накараш пустинята да цъфти" често се използва в Израел като синоним на успехите на страната. 

От гледна точка на палестинците обаче той подсказва, че преди основаването на Израел регионът не е бил нито култивиран, нито населен. 

Говорителят заяви, че Фон дер Лайен само е имала предвид, че Израел прави пустинните райони обработваеми. 

В изказването си след оспорваното споменаване Фон дер Лайен отбеляза, че е видяла промените при посещението си в пустинята Негев миналата година. 

В изявлението се допълва, че ЕС е основният донор на Палестинската автономия и е ангажиран с постигането на решение за две държави чрез преговори.

Източник: Пламен Йотински, БТА