Причините за миграцията са геополитически войни в Сирия, Афганистан, където ситуацията е размирна. В Турция също, особено след земетресението, точно в района на Газиантеп има стотици хиляди сирийски бежанци, които най-вероятно са останали без покрив. Това заяви в студиото на „Денят започва“ експертът по сигурността и бивш зам.-министър на вътрешните работи Филип Гунев.
„Трудно е да се каже, че може да се очаква увеличаване на трафика. Има различни фактори. Миналата година беше най-големият приток след като границите се поотвориха след ковид пандемията. Но има и тези геополитически причини – войните и ситуацията в Сирия и Близкия изток най-вече“, обясни Гунев.
Според него размерът на каналджийството е придобил такива размери, че става все по-трудно да се овладее престъпната дейност.
„Каналите са до Австрия и до Германия. Това са международни канали и във всеки един участък имат свои собствени лидери. Миграцията няма да спре. Има търсене, потоци, причини да се изтласкват мигрантите, има причини те да търсят по-добър живот най-вече в Западна Европа“, каза още Филип Гунев.
По думите му тези брутални случаи през последната година, свързани с убийства на полицаи, мигранти, трябва да бъдат наказани с по най-суровия начин.
Той даде пример с Унгария и Великобритания, където също имаше случаи на задушени мигранти в камиони, и там присъдите са над 20 години не само на тези, които са карали превозните средства, а на всички участвали в престъпната схема. В Унгария е българска групата от около 10 души, които участват в трафика и един афганистанец.
„Двамата българи получават по 20 години. Всички, които са имали някаква спомагателна дейност се водят като съучастници в убийство и получават между 2 и 12 години“, добави Гунев.
В момента за незаконно превеждане през границата присъдите у нас могат да стигнат до 10 години. Това са едни високи присъди, но долните граници са ниски. Но когато се стигне до споразумение с прокуратурата, присъдата може да стигне и до 5 месеца, уточни експертът.
Източник: БНТ